
Det finns en hel del fördelar med en mindre båt- utöver inköpspriset.
T.ex. att masten är kort så man kommer under många broar. Inklusive VHF-antenn så sticker vi upp 12,75 meter ovan vattenytan. Den här gången var brohöjden 19 meter (inte 9 som det ser ut på bilden!) över MV, plus kanske en meter för våghöjdsmarginal. Så det var gott om plats.

Det ligger en fin liten badplats alldeles intill ”gästhamnen”. Egentligen är det en besökshamn, eftersom det inte finns några bekvämligheter för gästande båtar och det bara är plats för 3-4 båtar med eget ankare. Vi lade oss långsides och ockuperade därmed två platser.
Titt som tätt kom det små sällskap som kastade sig i vattnet. Ibland från hopptornet.



Vi missade de stora Vikinga-festligheterna med tre dagar. Det ska vara ett av de största evenemangen på Åland. Å andra sidan fick vi gott om plats vid fiket på Sandviks B&B.
Men jösses klara ni bron ??
/Syrran
GillaGillad av 1 person