Lugnare överfart kan det inte bli.

Dagens etapp var på 55 sjömil varav 50 på öppet hav. Vi kunde släppa bojen vid Björn och segla iväg utan att starta motorn.

Det blev 3 timmar segling och 10 timmar motor (bitvis med segel uppe för stabilisering). Vi hade totalt stiltje under flera timmar. Det var som att titta på ett konstverk emellanåt

Det var ibland svårt att bedöma vilket kardinalmärke man siktade, pga speglingen i vattnet. Detta är ett Sydnärke – inte ett Västmärke!

Vi gick till Djupvik eftersom det inte ska blåsa nordligt. En mycket bra svajhamn. I viken ligger en tysk seglare jag sett flera gånger både IRL och på AIS. En charterbåt gissar jag.

Nu är ankarlanternan riggad och vi säger God Natt – finsk tid.

Publicerat av

Per J

66-årig ekonom som numera seglar, cyklar eller skidar på heltid.

En tanke på “Lugnare överfart kan det inte bli.”

  1. Härlig överfart😁. Vackra bilder! Ni har minst sagt varierande vindar och riktning. Ha det bra i Ålands skärgård.

    Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s