Efter att Christer och jag gjort ett studiebesök på Pommern åt vi god hemmagjord lunch. Därefter fria aktiviteter ( = rast & vila).
Det började blåsa ordentligt under eftermiddagen. Över 12 m/s i byarna inne i den ganska vindskyddade hamnen. Söderarm, 25 sjömil bort på andra sidan Ålandshav rapporterade 18 m/s. Då åker plötsligen en båt ut från hamnen och drar direkt upp seglen – fullt ställ. Ytterligare 7-8 båtar ansluter och vi förstår att det är dax för båtklubbens måndagskappsegling. Det är häftigt att se kappsegling i frisk vind med burkande gastar. Många år sedan man själv ägnade sig åt dylikt. Senast var det väl SM i Rival. Undrar vilket år det var? Och plats? (Christer S minns säkert!).
Etapp 10
Nu har en plan för de närmaste dagarna utarbetats;
Tisdag
Vi tar oss till Rödhamn, ca 10 sjömil söder om Mariehamn. Det ska blåsa rätt mycket, men hamnen är bra skyddad för hamnar vid vindar mellan syd och väst.
Onsdag
Vinden avtar något men ligger kvar mellan SV och V. Planen var att vi skulle ta oss över Ålandshav i farleden norr om Söderarm. Plan B, som ser mest trolig ut just nu, är att vi istället tar oss till Arholma. Vinden får avgöra vilket det blir. Distansen är ca 32 sjömil, så det tar några timmar.
Torsdag
Om vi på onsdagen landat på Arholma blir dagens etapp en kort sådan på 8 sjömil till Fejan.
Fredag
På fredag är planen att vi tar oss till Norrtälje. Räknat från Fejan är distansen 15 sjömil. Enligt prognosen är det svaga vindar den dagen, så det kommer att ta större delen av dagen.
Din första SM segling på min Rival 22 var 1985. Därefter Nynäshamn och Nyköping. 😁
GillaGillad av 1 person
I Oxelösund
GillaGilla
Det var ett snabbt svar! 🤓
Det var alltså vid Rasta i Mälaren 1985.
GillaGilla
SM seglingen var V24 i Oxelösund 1985. I september på Rastaholm i Mälaren.
GillaGillad av 1 person
Vilket minne du har!
GillaGilla
Hej !
Blev nervös bara jag såg Filmen !
Haha
Skönt å läsa att ni har köpt snacks till kommande över Segling när den nu blir.
Å forts.. att tare lugnt !
Syrran
GillaGillad av 1 person