Gränna – Hästholmen, 18 juli

Bleke på Vättern

Vi var bara två båtar i gästhamnen i Gränna. Vi plus en motorbåt. Det var helt stilla på vattnet när vi lade ut från gästhamnen vid 07:30-tiden.

På ekonomivarvtal på motorn tuffade vi på med 5,5 knop.

Under hela dagen såg vi bara en båt på håll. Påminner om när vi seglade vid Höga kusten…

Malte håller utkik

En kvart innan vi var framme vid Hästholmen kom det vind från nord, som ökade från 1 till 5 m/s. Men bakom piren, och en stor gammal båt, var det helt stilla. Vi fångade en boj och förtöjde mot det opraktiskt höga kajen.

Svårt att välja var det.

Glass och kaffe, minimuseum samt turistbyrå fanns i hamnen. Plus en fin servicebyggnad. Uppe i byn en prisbelönt glassbar. Den testade vi.

En vägg i museet
Video som handlar om regn . Öka volymen!

Vi hade tur att regnmolnen gick förbi oss. Men kl 21 kom det ett stort regnmoln som började ösa ner vatten på oss.

Enligt väderprognosen ska det nu regna, mer eller mindre, fram till kl 9 i morgon. Och då ska vi ”segla” vidare till Vadstena.

Publicerad av

Profilbild för Okänd

Per J

65+årig ekonom som numera seglar, cyklar eller skidar på heltid.

Lämna en kommentar