
Kl 08:30 lämnade vi den fina gästhamnen i Kristianopel. Som syns på bilden, som togs strax innan vi lämnade hamnen, var det inte mycket vind där. Så det kändes lite fegt att sätta ett rev i storen. Men utanför hamnen blåste det. Upp till 11 i byarna rapporterade Janne (ellerLånge Jan som det officiella namnet är på fyren på Ölands södra udde).
Väl ute i sundet blåser det stadigt 8 m/s och 11 i byarna. Starkaste vindbyn hittills ligger på 14,0 m/s. Då är det bra att köra revat. Vi har vinden snett in bakifrån, en djup slör alltså.
Vågorna börjar bygga upp ordentligt så vi surfar emellanåt i 8 knop. Annars pendlar farten mellan 6 och 7 knop. Vi har säkrat bommen med en preventergaj, för att riskera en ofrivillig gipp när båten rutschar nedför vågorna.

