
Vaknade kl 4. Sov gott trots, eller tack vare, att det var 13 grader i ruffen.
Åker iväg 04:50 mot Kalmar. I stiltjen tuffar vi på i 5,5 knop på ekonomivarv på VolvoPentan.

På ett litet skär låg fyra sälar och vilade. Flera var ute och kollade båtarna som passerade.

Sakta började det komma en bris från NV. Rullade ut genuan och farten ökade till drygt 6 knop.

Det var skönt att kunna stänga av motorn och segla med god fart mot Ölandsbron.
I två vågor kom det ett ”stim” av segelbåtar. MarineTraffic visade att alla hade lagt ut från Kalmar. Totalt mötte jag över 20 segelbåtar. Och de allra flesta var utländska. Det var ett styvt jobb att hålla koll på alla mötande båtar. Visserligen seglade jag för styrbords och hade företräde, men man var ju tvungen att kolla att även de mötande visste om det. Bland alla båtar kom det en (1) som inte hade AIS och alltså inte förvarnades i plottern.

Ibland kan det vara riktigt strömt där man passerar Ölandsbron. Upp till 2,5 knop rakt emot har jag varit med om. Den här gången var det 0,5 knop åt väst, alltså från sidan. Det var ju udda.

Jag visste ju att det var minst 20 lediga platser i hamnen. Så det var bara att åka längst in till bommarna. Det fanns säkert 50 lediga bojar och 10 lediga bomplatser.
Under eftermiddagen fylldes det på ordentligt. Två finska båtar som låg nära oss i Västervik dök upp och fångade varsin boj.

Den sotiga värmaren lämnades in redan efter lunch.
På torsdag fm hyrde jag en cykel och åkte till Giraffens köpcentrum några kilometer från hamnen. Där köpte jag en liten värmare med termostat att ha som reserv.

Efter lunch på torsdagen kunde jag hämta den renoverade värmaren. De hade sällan sett en så sotig apparat. Men den har ju tjänstgjort i 20 säsonger utan service, så det var ju inte så överraskande. Prislappen för service var drygt 20% av nypriset, så det får man vara nöjd med.
När jag väl monterat tillbaka värmaren (tog nästan 2 timmar inkl kaffepaus) då testade jag den. Den startade perfekt. Men det rök mycket. Kollade med verkstan och de hade inte sett nån rök när de testkörde den. Teorin är att det är mycket sot i avgasröret (1,5 meter) som värms och ryker. Fick tipset att köra värmaren riktigt hårt när vi kommit ut på sjön. Förhoppningsvis försvinner få det mesta av sotet. Kände inte för att krypa ner i luckan och byta avgasröret just nu.
Så ”vikare-värmaren” fick jobba i natt. Det gick ganska bra, men termostaten är svår att kalibrera. Och den låter mer än Eberspächern.

I dag fredag tog jag cykelpromenader i staden. Hade tänkt cykla ”Öland runt” men det är lågsäsong så färjan gör ett långt uppehåll mitt på dagen. (Förbjudet att cykla på Ölandsbron).
Massor av flak med studenter åkte runt i staden i dag.
Sent i kväll (i natt) ska jag möta upp Monica som nu gått på semester. Hon kommer i en nästan fullsatt buss som är 20 minuter försenad när den åker från Stockholm.

Jag investerade (39 kr) i ett ex av Barometern. Där fanns ett helt uppslag om Vätternrundan som pågår nu. Föredömligt med namn på alla från länet som deltar. Plus extra info om några lokala kändisar som kör rundan.