Ansluter till SXK Eskader

Eskader-vimpeln på plats

Avfärden från Kyrkviken på Möja var odramatisk. Det var lugnt i viken och inte många hade börjat röra på sig.

Eskadervimpeln hissade vi under OXSS-vimpeln. Noterade att denna var väldigt sliten, Gjorde en tillfällig reparation med tape (!). Vimplarna hissades upp. Strax därefter upptäckte vi att linan till vimplarna gått av. Det var OXSS-vimpelns lina som gått av. Per hissades upp i båtsmansstolen, den lilla biten upp till spridarna, för att hämta ner resterna av OXSS-vimpel och änden på linan.

Gennackern hissad

Vi fick gå för motor förbi Möja-landet pga för svag vind. Sedan stängde vi motorn och hissade stor och gennaker. Några knop gjorde vi.

Wing on wing

När farleden vek av mot norr blev det plattläns. Storen skotades så den inte tog någon vind. Genuan rullades ut på motsatta sidan mot gennakern och spirades maximalt.

Strax ökade farten med någon knop och vi höll minst samma fart som övriga båtar bakom oss.

Trångt på Fejan.

Fejan har systemet med moringlinor, vilket är lite jobbigt. Vi lyckades ”parkera” utan problem. När övriga i Sörmlsndseskadern kom hade hamnen fyllts med fler båtar. Det blev lite stökigt innan alla var på plats.

Därefter skepparmöte. Ett par båtar stannar en extra dag här på Fejan. Övriga tre inklusive oss planerar att segla över till Rödhamn i morgon lördag.

Eftersom det ska blåsa på måndag är planen att gå till Mariehamn redan på söndagen.

Kyrkviken Möja

Trångt i Kyrkviken

Vi körde över till Kyrkviken från vår svajhamn vid 10-tiden. Då fanns det lediga platser även längst in i viken.

Sedan sist vi var här har det byggs en ny toalett-anläggning. Dock ingen dusch pga vattenbristen. Vi köpte 20 liter vatten för 40kr.

Vi fyllde matförrådet för en betydligt större summa…

Sommar på Möja

Kvällen ägnade vi åt

  • Skönsång av barnbarn till Jussi Björling i kyrkan
  • Dockteater
  • Ett par som sjöng hellre än bra, samt
  • OS-handboll damer Sverige-Norge

Det var en hård kyrkbänk och det var en spännande handboll som vi lyckades vinna till slut.

Under dagen var det full fart i hamnen med vattenskotrar, styrpulpetare, stora motorbåtar och segelbåtar som for in och ut ur hamnen.